سه‌شنبه 23 شهریور‌ماه سال 1389 ساعت 01:56 ق.ظ

خورشید زمین را می بلعد

محققان بر اساس اطلاعات بدست آمده از جدیدترین شبیه سازی های رایانه ای اعلام کرده اند که زمین پس از اتمام سوخت اشتعالی خورشید سرنوشت بسیار غم انگیز داشته وتوسط این ستاره بلعیده خواهدشد.

سرنوشت حیات روی زمین همیشه به سرنوشت خورشید بستگی داشته است.ستاره های بزرگ معمولا با یک انفجار ستاره ای دیدنی بزرگ زندگی خود را به پایان برده و ستاره های نوترونی،یا سیاهچاله هایی را از خود به جا می گذارند.اماستاره های متوسط مانند خورشید پس از مصرف آخرین ذرات سوخت هیدروژن وتبدیل آن به هلیوم، دوره دگرگونی تدریجی راتجربه می کنند.

سوخت هلیوم مبتنی برافزایش حرارت هسته ستاره تا سطح بسیار بالایی است که این افزایش حرارت به تدریج ودر 5 میلیارد سال آینده سبب می شود که خورشید به جرمی عظیم و متورم وقرمز رنگ تبدیل شود.

طبق شبیه سازی ها ابعاد خورشید دراین فرآیند تا250 برابرابعاد کنونی افزایش پیدا خواهد کرد.بر اساس

مطالعات پیشین بزرگ شدن خورشید می تواند عطارد و زهره – ناهید- را در خودغرق کند.درحالی که مریخ در امنیت کامل و دور از منطقه خطر باقی خواهدماند!اما زمین بین منطقه ناامن باقی خواهدماند؟ تنها شانس ضعیفی که باقی خواهد ماند، این است که قبل از متورم شدن وافزایش بیش از حد ابعاد خورشید این ستاره میزان زیادی ازجرم خودرا از دست بدهد. در این صورت به دلیل به دلیل کاهش گرانش زمین فرصت فرار کردن به مداری دورتر را به دست آورد.اما اتمسفر خارجی خورشید بسیار باریک است و به فاصله بسیار دوری از سطح مرئی اتمسفر قرار دارد.زمین در صورت فاصله گرفتن   از خورشید در این لایه باریک از اتمسفر قرار خواهد گرفت.به دلیل پایین بودن چگالی گازها در این لایه به تدریج زمین را به سمت داخل منحرف خواهد کرد.حتی نیروهای گرانشی زمین سبب می شود که نزدیکترین سطح خورشید به زمین دجار برآمدگی به سمت خارج شود.دراین شرایط زمین کم کم به سمت این برآمدگی کشیده شده وحدود6/7 میلیارد سال دیگر در اثر حرارت بالا تبخیر شده و از بین خواهد رفت.


del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo

کد آهنگ

کد موسیقیبرای نمایش تصاویر گالری کلیک کنید


دریافت كد گالری عكس در وب